A TikTok egyre nagyobb ellenállásba ütközik globális szinten. 2023 tavaszán az Amerikai Egyesült Államokon végigsöpört a TikTok-ellenes kormányzati kampány, amelynek eredményeként még Shou Zi Chew, a TikTok vezérigazgatója is kongresszusi meghallgatáson vett részt. Számos országban tiltották már be a TikTokot Észak-Amerikában, Európában és Ázsiában is. Ennek okáról Dávid Ádámot, a Kiszervezett Marketing Kft. ügyvezetőjét kérdeztük.
"A TikTokról érdemes tudni, hogy főként a kormányzati személyek digitális eszközein tiltották be a használatát több országban is a világ körül. Ez leginkább adatvédelmi és kiberbiztonsági aggodalmak miatt következett be, amelyek a TikTok anyavállalatához, a kínai kormánnyal összeköttetésben álló ByteDance cégnek vezetnek vissza" - magyarázta el Ádám.
A nemzetközi kormányzati szervezetek, beleértve az Európai Bizottságot és a NATO-t is, megtiltották az alkalmazottaiknak a TikTok használatát a munkaeszközeiken. Nézzük azokat az országokat, ahol részleges vagy teljes tilalmat vezettek már be az applikáció ellen.
Afganisztán
2022 áprilisában tiltották be a TikTokot Afganisztánban a tálibok, mert a platformon látható tartalmak nem voltak összhangban az iszlám törvényeivel, ezáltal az applikáció rossz hatással van a fiatalokra.
Amerikai Egyesült Államok
A helyzet itt jóval bonyolultabb. Márciusban azt követelték, hogy a ByteDance adja el a TikTokot, vagy teljes mértékben kitiltják a szolgáltatását az USA-ból. Még soha nem helyeztek egyetlen alkalmazást sem teljes tilalom alá az országban. A kormányzati tisztviselőket arra kérik, hogy töröljék az applikációt a mobiljukról, a Fehér Házban pedig már régóta tilos a TikTok használata. Shou Zi Chew vezérigazgató a Porject Texas nevű kezdeményezést hozza fel védekezésként, amely az USA felhasználóinak online védelmét biztosítja. 2023 júniusában már 34 államban tiltották be a TikTokot a kormányzati eszközökön. Montana állam pedig azt tervezi, hogy az év végéig minden elektronikus eszközön, legyen az kormányzati vagy személyes eszköz, betiltja a TikTok használatát.
Ausztrália
2023. április 4-én tiltották be minden kormányzati készüléken a TikTok használatát Ausztráliában.
Belgium
Belgium a kormányzati tisztviselők munkatelefonjain tiltottak be a TikTokot. A belga miniszterelnök, Alexander De Croo így nyilatkozott: "Ne legyünk naívak, a TikTok egy kínai vállalat, amely jelenleg összeköttetésben áll a kínai hírszerzéssel".
Dánia
Dánia Védelmi Minisztériuma szintén megtiltotta az alkalmazottainak a TikTok letöltését 2023 márciusában, mindezt az ország Kiberbiztonsági Központjának figyelmeztetése miatt.
Egyesült Királyság
A Nemzeti Kibervédelmi Központ tanácsait követve a brit miniszterek munkatelefonjain és digitális eszközein betiltották a TikTok használatát. Ennek könnyen érhető okai vannak: a kormányzati eszközökön rengeteg az érzékeny információ, amelyet nem szeretnének harmadik félnek átadni semmilyen formában.
Hollandia
Bár Hollandiában még közvetlenül nem tiltották meg a TikTok használatát a tisztviselőknek, de már értesítették őket, hogy kerüljék az alkalmazás letöltését.
India
Már 2020-ban betiltották a TikTok és még 58 másik kínai applikáció használatát Indiában, mivel ezek "veszélyeztették India integritását, egységességét, állambiztonságát és a közrendet". Mindez azután történt, hogy India és Kína között halálos áldozatokkal járó határkonfliktus alakult ki.
Kanada
2023 februárjában tiltották be az applikációt minden kormányzati tisztviselő mobiltelefonján, mivel túl nagy adatbiztonsági veszélyekkel fenyeget a használata.
Norvégia
A Norvég Parlament márciusban tiltotta meg a TikTok használatát a kormányzati eszközökön, bár a köztisztviselők használhatják azt szakmai célokra, ha a helyzet úgy kívánja. Emilie Enger Mehl, az ország igazságügyi minisztere úgy fogalmazott, hogy "A norvég hírszerzés Oroszországot és Kínát tekinti a legnagyobb rizikófaktornak Norvégia biztonságára nézve".
Tajvan
2022 decemberében tiltották be minden kínai szoftver használatát a kormányzati eszközökön.
Új-Zéland
Az európai országok mintájára Új-Zéland is betiltotta a TikTok használatát a kormányzati eszközökön, biztonságpolitikai okokra hivatkozva.
Összegzés
Sok országban úgy gondolják, hogy a TikTok kiberbiztonsági problémákat hordoz magában, ezért egyre több helyen tiltják be a használatát. Ennek eredményeként talán el kell gondolkodni azon, hogy mennyire van jövője a TikTok hirdetéseknek a Google hirdetéskezeléssel szemben.
(Cikk forrása: Kiszervezett Marketing Kft.)
Corporate tagjaink, partnereink IDE KATTINTVA elküldhetik sajtóanyagaikat és/vagy szakmai tartalmaikat.
Összes cikk